Načerpejte energii v lázních

Historie lázeňství sahá nejspíše již do období několik tisíc let před naším letopočtem. Na území Česka pak došlo k největšímu rozmachu především v 19. a 20. století a pokračuje rychlým tempem i v současné době. Velkému rozvoji lázeňství a služeb s ním spojených nahrává v posledních letech především růst výskytu tzv. civilizačních chorob. Nedostatek fyzického pohybu, špatné stravovací návyky a stres jsou klíčovými faktory zvýšené poptávky jak po tradičních léčebných pobytech, tak po procedurách s čistě relaxačním účinkem.

Proti civilizačním chorobám bojujte lázeňským pobytem

Právě tyto procedury jsou součástí wellness a relaxačních pobytů, které se těší rostoucí oblibě a staly se samozřejmou součástí nabídek nejen lázeňských center. Návštěva sauny, vířivky či masáž rozmanitého typu pomůže zapomenout na všední starosti a příjemně uvolnit celé tělo. Mohou se také stát součástí aktivní rodinné dovolené, doplněné o další sportovní aktivity – například turistiku, cyklistiku, fitness apod.Lázeňská zařízení lze rozdělit na různé druhy dle přírodních zdrojů, které využívají. Minerální lázně využívají léčivých minerálních pramenů, pohybovému aparátu prospívají rašelinové lázně, dýchacím cestám pak lázně klimatické, umístěné v místech s čistým ovzduším.

Nabídka lázeňských center

Území Česka nabizí pestrou nabídku lázeňských center. Nejhojněji navštěvovaný je takzvaný lázeňský trojúhelník v západních Čechách, který tvoří místa Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně. Léčivé účinky zdejších pramenů, které jsou dílem vulkanické činnosti, jsou známy již od 10. století, ale opravdový rozkvět lázeňství tento region zaznamenal až ve století devatenáctém. Za zmínku stojí, že Karlovy Vary s původním jménem Horké lázně u Lokte založil kolem roku 1350 sám Karel IV.
Další významná a oblíbená lázeňská centra se nacházejí po celé České republice. Jižní Čechy proslavila třeboňská rašelina, blahodárné železité vody se napijete v Poděbradech, odpočinek a krásnou architekturu si vychutnáte v Luhačovicích, lázeňské perle jižní Moravy. Stranou nezůstávají ani horské oblasti. Janův pramen v Janských lázních byl dle kroniky nalezen již v roce 1006, klidný pobyt pak prožijete v lázních Bělohrad v podkrkonoší či lázních Libverda na úpatí Jizerských hor. Jeseníky se mohou pochlubit díky Vincenzu Priessnitzovi prvními pokusy s vodoléčbou (hydroterapií), která nadále úspěšně pokračuje.

Dostupné lázeňské pobyty u „sousedů“

Kromě českých lázní nelze zapomenout ani na ty, které se nacházejí v okolních zemích. Pro Čechy jsou velmi dostupné termální lázně u našich slovenských sousedů, jmenovitě například Turčianské či Trenčanské Teplice, nebo vyhlášené termální lázně v Maďarsku. Vysoký standard služeb nabízejí různé druhy lázní v Rakousku a Německu.
V lázních se nejčastěji léčí problémy pohybového aparátu, onemocnění nervové a oběhové soustavy, kožní a dýchací problémy, ale třeba také potíže s nadváhou. Léčebný pobyt v lázních je možné absolvovat na doporučení lékaře a v tomto případě může být zcela či částečně hrazen zdravotní pojišťovnou. Nicméně do lázní se může vydat kdokoli i bez lékařského doporučení, pak je ale vše hrazeno individuálně .

Zdroj: magazín C +

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>